Neděle 19. listopadu 1989 Den první

Na kolejích visí malé letáčky vybízející všechny, kdo se chtějí něco dozvědět o pátečním masakru na Národní třídě, k veřejné diskusi ve Státním divadle Oldřicha Stibora v 19.00 hodin.
V sedm hodin večer se kromě řádných návštěvníků do divadla nahrnula i řada studentů. V hledišti je napětí.
Ne všichni jsou informováni. Všichni jakoby povrchem těla vnímají, že se něco děje. Opona. Na pódiu stojí v půlkruhu všichni zaměstnanci divadla a herec Miroslav Rataj čte prohlášení pražských divadel. (…)
Student Dvořák čte výzvu pražských studentů k ostatním studentům celé republiky (…) O tom, že se připojíme ke stávce, nikdo nepochybuje.
V devět hodin se na Šmeralových kolejích schází asi 200 studentů. Většina přijede do školy až zítra ráno. Následují první vzrušené projevy, souhlas i nesouhlas. Na schodech, primitivní to diskusní tribuně, se objevují i zástupci fakultních výborů SSM. Na žádost, aby se SSM postavilo do čela hnutí, odpovídají, že se půjdou
poradit s předsedou CŠV SSM. Jsou vybíráni, víceméně náhodně, první mluvčí studentů (…) Všem je jasné, že se musíme sejít všichni a pokusit se získat na svou stranu naše pedagogy.
Kde? Na hale UP! A v kolik? Ve dvanáct hodin!

Foto: P. Zatloukal, Text: Přetlak