Neděle 26. listopadu 1989 Den osmý

V Paláci kultury v Praze pokračovalo druhým dnem jednání celoměstský aktiv funkcionářů KSČ. Pražský primátor Z. Horčík tam vystoupil s výzvou, aby 27.11. fungovala veřejná doprava a služby. Pracující byli vyzváni, aby při generální stávce nepřerušovali práci a manifestačně vyjádřili podporu novému gen. taj. ÚV KSČ K. Urbánkovi a novému vedení MV KSČ.

V 11.00 hodin dopoledne se v Obecním domě v Praze uskutečnilo setkání představitelů ÚV NF a federální vlády se zástupci Občanského fóra, vedenými V. Havlem.
Zástupci OF na tomto jednání zdůraznili, že cílem tohoto hnutí není převzetí moci, ale brzké vypsání svobodných voleb.
Zároveň bylo dohodnuto, že propuštění politických vězňů, prošetření událostí 17. 11., svobody tisku a další témata budou projednána během následující schůzky dne 28. 11.

Ve večerních hodinách se konalo 2. mimořádné zasedání ÚV KSČ. Zprávu předsednictva ÚV přednesl K. Urbánek. Zdůraznil v ní, že KSČ věnovala málo pozornosti názorům členů. Z funkce členů předsednictva byli uvolněni J. Lenárt, M. Štěpán a M. Zavadil, z funkce kandidátů předsednictva J. Haman, V. Herman, O. Šaling. J. Fojtík byl uvolněn z funkce předsedy ideologické komise a předsedy školské komise.

V Olomouci i v neděli pokračuje akce „Vývoz mozků“ s cílem přesvědčit mimoolomoucké pracující, aby podpořili studenty a vstoupili v pondělí do manifestační generální stávky od 12 do 14 hodin. 
Osobně si vzpomínám na nedělně-pondělní spanilou plakátovací jízdu na trase Olomouc – Tovačov – Prostějov – Konice (se zastávkami v každé vesnici na trase) a pak Uničov, kde jsme už někdy před šestou hodinou ranní vypůjčeným žigulíkem lehce srazili neosvětleného cyklistu, co jel do Unexu na směnu… 
Nic se mu nestalo a ještě slíbil, že bude stávkovat.

A opět demonstrace v 17:00 u Trojice…

Text: archív Totalita.cz, naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatloukal