Pátek 24. listopadu 1989 Den šestý

V Praze začalo zasedání ÚV KSČ. V 19. hodin M. Jakeš sdělil, že on a ostatní členové předsednictva a sekretariátu ÚV dávají své funkce k dispozici, aby mohlo být zvoleno nové vedení. Neprošel návrh, aby se generálním tajemníkem stal L. Štrougal jakožto představitel reformního proudu.
Po intervenci G. Husáka, který chtěl zůstat prezidentem, byla vybrána loutka v podobě K. Urbánka. Ten byl zvolen novým generálním tajemníkem ÚV KSČ, do předsednictva byli zvoleni tři noví členové, sedm jich bylo odvoláno.

V Praze se sešel Ústřední koordinační stávkový výbor vysokoškolských studentů z celé ČSR. M. Mejstřík seznámil účastníky s výzvou, kterou 23.11. přijali pražští stávkující studenti a která obsahuje žádost o vytvoření nezávislé vládní komise k vyšetření událostí 17.listopadu a požadavek, aby odstoupili někteří straničtí a vládní představitelé. Výzva obsahuje i žádost na zrušení ústavního článku o vedoucí úloze KSČ.
Studenti se vyjádřili na podporu OF. Výbor oficiálně dementoval zprávu ministerstva školství (J. Synková) o ukončení studentské stávky v neděli 26. 11. a konstatoval, že k otázce ukončení stávky se zatím nevyjadřuje a studentská stávka trvá.

Studenti Univerzity Palackého přes značný spánkový deficit mobilizují zbytky sil a vyrážejí do středo a severomoravských podniků přesvědčovat zaměstnance o smyslu a potřebě pondělní generální stávky. Výlohy obchodů jsou polepeny výzvami a hesly. 
Z pedagogické fakulty jdou zprávy o vystoupení ze stávky, na poslední chvíli „zasahují“ Pavel Crha a Tomáš Roreček (více v samostatném postu Pavla Crhy z dnešního dopoledne) . 
Ivan Langer domlouvá/kupuje :-) pro studenty od ČSD speciální vlak do Prahy na sobotní manifestaci na Letenské pláni. 
Večer probíhá ve znamení euforie po oznámení odstoupení M. Jakeše v Televizních novinách…

Text: archív Totalita.cz, Přetlak, naše vlastní vzpomínky sdílené zde.
Foto: P. Zatlouka