Úterý 21. listopadu 1989 Den třetí

Od 20. listopadu vznikal v Praze Koordinační stávkový výbor studentů. 21.11. se již přidaly i mimopražské školy. Sídlo Koordinačního výboru bylo na katedře DAMU v Praze. Koordinační výbor měl své tiskové mluvčí, 6 členů a 2 spolupředsedy M. Mejstříka a Š. Pánka.

S myšlenkou, aby se studenti neuzavřeli do sebe a nezůstali izolováni jako v roce 1969 sestavil Š. Pánek se dvěma kolegy text Prohlášení k dělníkům a rolníkům, které bylo po desetitisících exemplářích rozmnoženo a distribuováno nejdřív v Praze, pak „spanilými jízdami“ po republice.

V noci z pondělí na úterý se na Vysoké škole ekonomické v Praze vytvořilo Informační centrum, které zajišťovalo spojení s Koordinačním stávkovým výborem, výbory okupačních stávek a informačními centry ostatních vysokých škol.

Vláda ČSR se sešla na mimořádné plenární schůzi. Vzala na vědomí, že předseda vlády F. Pitra požádal v neděli 19.11. generálního prokurátora ČSR o přešetření událostí 17.11.

V Olomouci celá univerzita ve dvojstupech, se svíčkami v rukou, jde městem až na náměstí, kde se koná mítink. Tento mlčenlivý průvod, bez jediného transparentu a hesla, byl předzvěstí tváře,jakou studenti sametové revoluci vtiskli. V té době jsou příslušníci VB připraveni zasáhnout proti studentům v prostoru Žerotínova náměstí. To, že nakonec nezasáhnou, je velkým vítězstvím rektora po dvouhodinovém jednání.

Foto: P. Zatloukal
Text: Přetlak & http://www.totalita.cz/1989/1989_1121.php